inTurda.ro

2 turdeni de la Potaissa în echipa de Handbal a UBB, câştigătoare a Campionatului Naţional Universitar de handbal masculin

aprilie 16
08:55 2014

Echipa de Handbal a Universităţii Babeş-Bolyai a câştigat Campionatul Naţional Universitar de handbal masculin. Turneul final s-a desfăşurat în perioada 11-13 aprilie 2014, la Reşiţa.

Echipa UBB Cluj-Napoca formată din studenţi de la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport (FEFS) şi de la Facultatea de Ştiinţe Economice şi Gestiunea Afacerilor (FSEGA) a reuşit să  câştige toate meciurile disputate şi să devină Campioni Naţionali. Doi dintre jucătorii Potaissei Turda, Răzvan Pavel și portarul Ludovic Varo, au făcut parte din echipă. Cei doi sunt studenți ai Facultății de Educație Fizică și Sport. Dacă Ludovic (Lucian) Varo este în anul 2, Răzvan Pavel este mai avansat în ceea ce privește studiile: el este în prezent în anul 2 la nivel Masterat.

Portarul echipei UBB Cluj-Napoca și al echipei Potaissa Turda, LUDOVIC VARO, a fost desemnat cel mai valoros portar al turneului. Echipa de handbal a UBB Cluj-Napoca a fost condusă de către conf. univ. dr. Leon GOMBOŞ, şi Asist.drd. Gherman Alexandru.

UBB-CLUJ-NAPOCA-CAMPIONIa

La turneul final al Campionatului Naţional Universitar de handbal s-au calificat echipele a opt universităţi: Universitatea Eftimie Murgu din Reşiţa, Universitatea de Vest Timişoara, Universitatea Piteşti, Universitatea Naţională de Educaţie Fizică şi Sport Bucureşti, Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi, Universitatea de Ştiinţe Agronomice şi Medicină Veterinară Bucureşti şi Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca.

Echipa UBB a făcut parte din grupa B unde a obţinut următoarele rezultate:

– Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca – Universitatea Eftimie Murgu Reşiţa: 23 -17

– Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca – UNEFS Bucureşti: 22 – 16

– Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca – Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia: 23 – 17

Câştigând locul I în grupa B, echipa UBB a jucat final contra câștigătoarei grupei A, echipa Universităţii Alexandru Ioan Cuza din Iaşi, pe care a învins-o la o diferenţă de 13 goluri, scor final: 25 – 12.