inTurda.ro

Potaissa a pierdut primul meci din play-off

aprilie 25
10:13 2014

Echipa Dinamo s-a impus cu 31-29 în faţa echipei Potaissa Turda în primul meci din seria „cel mai bun din trei jocuri” a play-off-ului Ligii Naţionale de handbal masculin. Formaţia pregătită de Sebastian Bota a preluat avantajul la capătul unui meci pasionant, în care cele două formaţii au trecut de la agonie la extaz.

Prima repriză a fost la discreţia gazdelor, care au făcut instrucţie cu Potaissa, înscriind multe goluri cu lejeritate. Turda a părut că este apăsată de miză şi a făcut greşeli pe bandă rulantă, de care a profitat la maximum Dinamo. Consecinţa? 19-10 la pauză. Băieţii lui Horaţiu Gal au făcut cea mai slabă repriză din acest sezon, dar nu au abandonat lupta. În repriza secundă, Potaissa a schimbat sistemul de apărare, unul mai avansat, care a incomodat vizibil echipa din Ştefan cel Mare. Încet dar singur, oaspeţii au reintrat în meci. În minutul 50, Dinamo mai avea doar două goluri avans (scor 25-23), astfel că finalul a fost aprins. Turdenii au avut la acest rezultat şi avantajul unui om pentru următoarele două minute, dar în mod suprinzător nu au profitat. Echipa lui Bota s-a desprins în numai patru minute la 29-24 şi a dat senzaţia că s-a desprins decisiv în câştigătoare. Nu a fost cazul, întrucât Potaissa a sperat până în ultimele secunde. În minutul 60, la 30-27 pentru gazde, Turda a marcat două goluri în cinci secunde (!), dar i-a mai rămas timp să mai dea încă o lovitură. Dinamo a dus însă ultimul atac până la final, încheiat şi cu un gol: scor 31-29.

Dinamo a plecat cu dreptul în seria cu Potaissa, însă următoarele două jocuri sunt programate în Ardeal. Primul se va disputa luni, de la ora 18:00, iar dacă bucureştenii nu reuşesc să răstoarne calculele hârtiei mai urmează un „decisiv” în următoarea zi.

Turdenii sunt asteptati in numar cat mai mare la sala G.Baritiu, luni la ora 18:00. HAI Potaissa!

sursa: prosport