inTurda.ro

Potaissa Turda a scris istorie: primele medalii si participarea in Cupele Europene au fost asigurate

aprilie 30
12:03 2014

Marți seară, în Sala „Gheorghe Barițiu” din Turda, Potaissa Turda a invins Dinamo în meciul decisiv pentru calificarea în Final 3. Turdenii s-au impus cu 30-24 și au reușit o performanță istorică, obținând în premieră o medalie, dar și calificarea în cupele europene.

La fel ca și în meciul de luni seară, Potaissa Turda a început cu o apărare avansată, care a incomodat vizibil jocul dinamoviștilor. Cu excepția debutului meciului, gazdele s-au aflat în permanență la conducere pe tabela de joc, în ciuda eforturilor făcute de bucuresteni.

Repriza a doua a fost la discreția baietilor nostri care au avut o evoluție la superlativ. Dinamo a ratat mult, dar chiar și în aceste condiții suspansul s-a amânat până în ultimele zece minute (23-21, minutul 50). Baietii de la Potaissa au rezolvat însă soarta partidei în următoarele șase minute, în care au punctat de patru ori, obtinand astfel o victorie istorică, 30-24, ce le asigură o medalie la finalul sezonului și participarea în cupele europene.

Potaissa Turda-Dinamo București 30-24 (15-13)

Potaissa Turda: Varo, Coman (portari), Marian 8 goluri (4 din 7m), Adomnicăi 6, Dediu 5, Savic 4, Cîmpan 4, Lazăr 3, Ignat, Rogoz, Alisie
Dinamo București: Makaria, Dragomir, Druțu (portari), Șandru 8 goluri, Mironescu 5, Răpciugă R. 3 (1 din 7m), Savenco 3, Nițu 2, Chiruț 2, Cojocea 1 (din 7m), Purcărea, Manea, Răpciugă M., Băluț, Dimache, Nicolae
Aruncări de la 7m: 7/6, respectiv 5/2

Eliminări: Alisie, Rogoz, Savic, respectiv Nițu, Chiruț, Savenco, Răpciugă R.

Pentru o galerie foto superba, din timpul meciului, acceseaza pagina noastra de Facebook, dand click AICI!