inTurda.ro

Potaissa Turda iese din cupele europene cu o victorie de palmares

noiembrie 29
16:50 2014

Învinsă la 15 goluri în tur, Potaissa Turda a avut ca scop să obțină o victorie pentru suporteri și pentru palmares în returul cu Nexe. Și au reușit, scor 26-23, într-un meci pe care l-au dominat în totalitate, dar în care au ratat multe situații clare de gol.

Fără speranțe la calificare, Potaissa Turda a jucat bine astăzi în fața propriilor fani, în returul cu RK Nexe. Diferența dintre cele două echipe s-a făcut în apărare, unde croații au fost vizibil incomodați de defensiva avasantă și agresivă a Potaissei, iar încă din minutul 9 Turda avea un avantaj de patru goluri. După alte nouă minute, Cîntec stabilea cea mai mare diferență a meciului, de cinci goluri, 11-6, care putea fi însă mult mai mare, dar echipa lui Horațiu Gal a ratat nepermis de multe situații clare de gol. Până la pauză, oaspeții s-au apropiat la trei goluri, 14-11, și chiar au egalat la 19, în minutul 49. Finalul a fost mai bun pentru Turda, care a replicat rapid și, pe fondul unei superiorități, s-a dus la 21-19. La final, diferența era aceeași ca și la pauză, de trei goluri, 26-23, o victorie de moral și de palmares pentru ardeleni.

Potaissa Turda-RK Nexe 26-23 (14-11)
Potaissa Turda: Varo, Szopka (portari), Alisie 5 goluri, Cîntec 3, Liberț 3, Marian 3, Ignat 3, Lazăr 3, Dediu 2, Cîmpan 2, Fazekas 1, Adomnicăi 1, Rogoz, Ștef, Thalmaier
RK Nexe: Lelic, Juzbasic, E. Vesligaj (portari), Bozic 6 goluri, Herceg 6, Eter 4 (2 din 7m), Vegar 2, Celebi 2, Kruzic 1, Sokolic 1, Sakic 1, Gadza, Crnic, Mrdenovic, Tomas, L. Vesligaj
Aruncări de la 7m: 2/0, respectiv 2/2
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.

Sursa: handbalvolei.ro