inTurda.ro

Interviu cu Lucian Cordiș, noul Consilier Local din partea PDL

Interviu cu Lucian Cordiș, noul Consilier Local din partea PDL

Interviu cu Lucian Cordiș, noul Consilier Local din partea PDL
martie 05
08:43 2014

Având în vedere schimbarea recentă care a avut loc în Consiliul Local Turda, când domnul Lucian Cordiș i-a luat locul domnului Pavel Tothăzan, retras din motive personale, publicația inTurda.ro a dorit să afle și să publice care sunt gândurile cu care domnul Cordiș a reintrat în Consiliul Local al municipiului Turda. Mai jos puteți citi interviul realizat:

inTurda.ro: Cu ce ganduri ati reintrat in Consiliul Local? Aveti anumite propuneri pe care v-ati gandit sa le lansati spre dezbatere?

Lucian Cordis: Cred ca pentru fiecare cetatean, este o mare onoare sa fie membru al celui mai important organism de reprezentare local, asa cum este Consiliul Local al Municipiului Turda. In ceea ce ma priveste, chiar daca sunt la al 4-lea mandat de consilier local (cel mai vechi), la investitura si depunerea juramantului in fata Consiliului Local al Municipiului Turda, am fost stapanit de mari emotii pe de o parte, dar, pe de alta parte, m-a incercat si un sentiment de mandrie si de realizare personala.

Referitor la intrebarea d-voastra, daca am anumite propuneri pe care sa le lansez in dezbatere in Consiliul Local, ar fi foarte multe de spus, dar am sa formulez astfel incat d-voastra si turdenii vor intelege :

– fac parte din grupul de consilieri locali ai Partidului Democrat Liberal Turda, partid care a primit cel mare mare numar de voturi la alegerile locale din 2012. De asemenea, eu si colegii mei facem parte din ECHIPA d-lui Primar Stefanie Tudor, care a primit un nou mandat de la peste 10.000 de turdeni. Prin urmare, voi sprijini programul de „guvernare locala” cu care primarul si echipa lui au castigat alegerile;
– de asemenea vom continua acel Proiect de dezvoltare durabila a Municipiului Turda, proiect care deja isi arata roadele si care are efect pozitiv asupra cetatenilor din municipiul nostru;
– vom veni in continuare in fata turdenilor cu proiecte care vizeaza infrastructura, care privesc dezvoltarea Turzii, continuarea proiectului-concept „Turda, oras turistic”, cu proiecte care vizeaza activitatea cadrelor didactice si a unitatilor de invatamant, a cultelor, a spitalului municipal. Avem in vedere proiecte care sa ajute mediul de afaceri, sa sprijinim in continuare societatile comerciale si in special pe cele la care Consiliul Local este actionar majoritar, si nu in ultimul rand, vom continua sa spijinim persoanele varstnice, persoanele cu nevoi, etc.
– avem de asemenea programate in perioada urmatoare intalniri cu locuitorii orasului nostru in diferite cartiere, unde experienta imi spune ca vom avea discutii constructive si in mod cert vor rezulta si alte proiecte cu problemele acestora, care vor fi aduse in dezbaterea Consiliului Local.

inTurda.ro: Veti lua cumva locul domnului Pavel Tothazan si in comisia Nr. 1 Buget-finante?

Lucian Cordis: Da, voi face parte din comisia nr. 1 a Consiliului Local, comisia de Buget-Finante. De altfel, eu am mai facut parte din aceasta comisie si in mandatul 2004 – 2008.

inTurda.ro: Ce mesaj aveti pentru cetatenii turdeni, in calitate de proaspat Consilier Local, ales sa le reprezentati interesele?

Lucian Cordis: Stiu ca politicienii in general, nu se bucura de cea mai buna imagine. De cele mai multe ori din vina acestora, dar uneori si din cauza nivelului de trai din ce in ce mai precar si atunci vina se rasfrange tot asupra politicului. De acord, dar noi suntem consilieri locali, politicieni la un alt nivel. Deciziile majore care privesc nivelul de trai, politicile fiscale, de impozitare, etc., le iau parlamentarii si guvernul.

In ceea ce ma priveste, am incercat si voi incerca in continuare, sa-i reprezint cu cinste si onestitate pe cei care ne-au trimis in Consiliul Local. Vreau sa-i asigur pe turdeni ca alaturi de ceilalti colegi din Consiliul Local si alaturi de primarul nostru, d-l Tudor Stefanie, vom incerca sa luam cele mai bune masuri, sa adoptam cele mai bune hotarari, ca Turda, orasul nostru sa arate din ce in ce mai bine, pentru ca locuitorii acestei urbe sa fie mandri ca sunt turdeni.
inTurda.ro: Vă mulțumim pentru timpul acordat și pentru interviu.

Lucian Cordis: Cu mare plăcere.

Related Articles

Citește articolul precedent:
Gazeta de Cluj a scris despre istoria fascinantă a Salinei Turda

Intitulat „Salina Turda, bijuteria minerală a Transilvaniei. Istoria fascinantă a celui mai frumos loc subteran din lume”, articolul este destul...

Închide