inTurda.ro

LISTA PREMIANŢILOR CONCURSULUI DE PICTURĂ „PERSONAJE ÎNDRĂGITE DIN CĂRŢI” EDIŢIA A XXII-A, 2014

LISTA PREMIANŢILOR CONCURSULUI DE PICTURĂ „PERSONAJE ÎNDRĂGITE DIN CĂRŢI” EDIŢIA A XXII-A, 2014

LISTA PREMIANŢILOR  CONCURSULUI DE PICTURĂ  „PERSONAJE ÎNDRĂGITE DIN CĂRŢI”  EDIŢIA A XXII-A, 2014
noiembrie 05
09:50 2014

Concursul,  adresat copiilor din  clasele II-VIII, a avut  în acest an un număr impresionat de înscrişi – 204  –  de la şcolile Teodor Murăşanu, Avram Iancu, Horea Cloşca şi Crişan, Ioan Opriş, Şcoala Profesională Poiana,  Colegiul Naţional Mihai Viteazul, din aceştia fiind prezenţi  152.

Concursul a constat în reprezentarea pe loc, în acuarelă, din imaginaţie, a unuia sau mai multor personaje din cele mai îndrăgite cărţi pentru copii şi s-a desfăşurat în data de 29 octombrie, la Şcoala Avram Iancu. Lucrările au fost jurizate, în 3 noiembrie, de către profesorii de educaţie plastică Alin Bâlcu, Gheorghe Roşa, Alexandru Picovici.

Lucrările premiate şi o parte din celelalte lucrări participante la concurs vor fi expuse la Secţia pentru Copii a bibliotecii, Str. George Coşbuc, nr. 2.

 

TOTAL ÎNSCRIŞI  PE ŞCOLI :

1.ŞCOALA HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN  – 39,  din clasele II-IV;

2.ŞCOALA ANDREI ŞAGUNA -1  –cls. a III-a;

3. ŞCOALA AVRAM IANCU -46, din clasele a III-a şi a IV-a,  şi 21  din clasele V-VIII;

4. ŞCOALA IOAN OPRIŞ -7  din cls. a II-a şi 11  din clasele V-VII;

5. ŞCOALA POIANA – 2  din cls. a V-a;

6. ŞCOALA TEODOR MURĂŞANU-28  din clasele II-IV şi 49  din clasele V-VIII

 

Datorită numărului mare de lucrări s-au acordat mai multe premii decât cele propuse iniţial, după cum urmează:

 

TOTAL PARTICIPANŢI DIN CICLUL PRIMAR: 95

 PREMII CICLUL PRIMAR

 

PREMIUL I –JASMINA FENEŞAN,CLS. A II-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU”, personaje: Ileana  şi calul său din povestea Ileana cea şireată de Ioan Slavici;

PREMIUL II –  CARINA HUBAN, CLS. A IV-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU”, personaje: Hansel şi Gretel din povestea cu acelaşi nume de fraţii Grimm ;

 PREMIUL II – CAMELIA TEODORA PĂTEANU, CLS. A IV-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU”, personajul sirena Marina din Povestea unei sirene de Shirley Barber;

PREMIUL II –DIANA DEMENI, CLS. A III-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU”, personajul Jasmin din Aladin şi lampa fermecată (1001 de nopţi);

PREMIUL III –MILENA RUTH JIŞA, CLS A II-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN OPRIŞ”,personajul Albă  ca zăpada din povestea cu acelaşi nume de fraţii Grimm;

PREMIUL III –MARA IELCIU, CLS. A IV-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU”, personaje Pou şi Shifu  din Kung fu Panda;

PREMIUL III –ALEX POPA, CLS A IV-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN”, personajul Pinocchio din cartea cu acelaşi titlu de Carlo Colodi;

MENŢIUNI:

TANIA –ALEXIA PETRACHE, CLS. A III-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU”, personajul Scufiţa roşie din povestea cu acelaşi nume de fraţii Grimm;

ALEXANDRA LEAŞ, CLS. A III-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU”, personajul Ariel din povestea Mica sirenă de Hans Christian Andersen;

VALENTINA NEGREA, CLS. A IV-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN”, personaje: cele trei prinţese din povestea Sarea în Bucate de Petre Ispirescu.

 

TOTAL PARTICIPANŢI CLASELE V- VI:  41

PREMII  CLASELE V- VI

 

PREMIUL  I – STELIANA ŞULEA – CLS. A VI -A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN OPRIŞ” personaje: Dorothy şi câinele din vrăjitorul din Oz de Frank Baum;

PREMIUL II – LUIZA-MARIA LUPU, CLS. A VI-A, COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI VITEAZUL”, personaje: Doamna şi Vagabondul  după Disney;

PREMIUL  II– ANDREEA COSTIŞOR, CLS. A VI-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU”, personajul Ariel-Mica Sirenă de Hans Christian  Andersen;

PREMIUL  III–CRISTIANA NEAMŢ, CLS. A V-A,, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN OPRIŞ” personajul Miristria din Pacea focului;

PREMIUL  III– ANDREEA BULGĂR, CLS. A -A, A VI-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU”, personajul Fawkes din Harry Potter de J. K.Rowling;

MENŢIUNI:

ANDREEA BURZ- CLS. A V-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN OPRIŞ”, personajul Mătuşa Marioara din Amintiri din copilărie de Ion Creangă;

MARIA ALEXANDRA MOLDOVAN – CLS. A VI-A, COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI VITEAZUL”, personaje: Lizuca şi Patrocle din Dumbrava minunată de Mihail Sadoveanu;

AUGUSTA RENATA COSTEA, CLS. A V-A ŞCOALA PROFESIONALĂ POIANA, personajul albă ca Zăpada de fraţii Grimm;

TOTAL PARTICIPANŢI CLASELE VII- VIII:  16

 PREMII  CLASELE VII- VIII

 

PREMIUL I –  TUDOR ŞIPOŞ, CLS. A VIII-A, COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI VITEAZUL”, personajul Coţ Alb din romanul cu acelaşi nume de Jack London;

PREMIUL II  –  ALEXANDRA – MARINA SAMOILĂ, CLS. A VII-A, COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI VITEAZUL”, personajul Frumoasa din Pădurea Adormită din basmele lui Charles Perrault;

PREMIUL II– ANA-MARIA TRIFU, CLS. A VII-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU”, personajul Mary Poppins din romanul Mary Poppins pe Aleea Cireşilor de P.L. Travers;

PREMIUL III– ANA ŞTEFANIA POP, CLS. A VII-A,  COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI VITEAZUL”, personajul Rapunzel din O poveste încâlcită;

PREMIUL III –RAREŞ CRIŞAN, CLS. A VIII-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TEODOR MURĂŞANU”, personajul Mircea cel Bătrân din Scrisoarea a III-a de Mihai Eminescu;

 

MENŢIUNI:

OLIVIA MARIA PAP, CLS. A VII-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU”, personajul: Cititorul din peşteră de Rui Zink;

ANDRADA IGNAT, CLS. A VII-A, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU”, personajul  Margo Roth Spigleman, romanul Paper Towns de John Green

Related Articles

Citește articolul precedent:
Clubul Samurai Turda: medalii de aur la ‘Cupa Tiger’ de la Bistrita.

In data de 01.11.2014 ,”Cupa Tiger”, ajunsa la editia a III- a, s-a desfasurat la Bistrita. La aceasta editie au...

Închide