Ziua marelui Eminescu a fost sărbătorită în cadrul Școlii Gimnaziale ”Ioan Opriș”




Ziua marelui Eminescu a fost sarbatorita in cadrul Scolii Gimnaziale „Ioan Opris” printr-o colaborare inedita.
Activitatea „O sarbatoare de suflet” a fost realizata de elevii clasei a IV-a B condusi de d-na prof.pt inv.primar Maria Suciu si elevii cls.a VIII-a B indrumati de d-na prof.de lb.romana, Claudia Vescan, si de d-na prof.de religie Maria Ienei.
Elevii celor doua clase s-au intrecut in recitarea celor mai frumoase poezii ale iubitului nostru poet Eminescu, au prezentat postere, portofolii, au vizionat o prezentare power-point cu aspecte din viata acestuia. Unele poezii au fost „cantate”, fiind acompaniati la chitara de talentatii elevi din cls.a VIII-a B:Cosma Irina,Fodor Flavia si Mitrea Miriam. Activitatea s-a incheiat in acorduri de chitara ale cantecului „O,ramai”.










