inTurda.ro

VIDEO: Clip electoral Mircea Irimie, candidat ALDE la Primăria Turda

VIDEO: Clip electoral Mircea Irimie, candidat ALDE la Primăria Turda

VIDEO: Clip electoral Mircea Irimie, candidat ALDE la Primăria Turda
mai 20
11:01 2016

Dragi turdeni,

Ca să crezi în schimbare, trebuie să poţi accepta în orice moment efectele ei, iar ca să poţi genera schimbarea, trebuie să-ţi asumi lupta pe care ea o presupune: o luptă cu indiferenţa unora, o luptă cu împotrivirea altora, o luptă cu îndărătnicia multora.

Născut, educat și format ca om în spaţiul turdean, vin să fac o mărturisire de credinţă în faţa dumneavoastră, turdenii mei:

Turda are nevoie de schimbare! Orașul nostru merită schimbarea! Noi toţi trebuie să pledăm pentru schimbare și să ne împlicăm în împlinirea schimbării!

Am absolvit Facutatea de Management, cu un  Master în Administraţie și Mediu, iar mai apoi Studiile  post universitare la Institutul Diplomatic Român și la Colegiul Naţional de Apărare, momentan fiind doctorand în anul al II-lea, la Universitatea “Babeș- Bolyai”, Facultatea de Istorie.  Astfel, am reușit să înţeleg mecanismele economice și politice care stau la baza managementului social și care permit buna funcţionare a administraţiei locale și centrale.

Am 31 de ani de muncă, atât ca angajat, din 1985, cât și ca angajator, din  1992 trecând  în mediul privat. In condiţiile unei economii de tranziţie, am reușit ca vreme de 18 ani să activez în acest domeniu,  creând locuri de muncă pentru aproape 300 de angajaţi, plătind peste 20. 000 de salarii și virând impozite și taxe la bugetul de stat,  în valoare de peste 500 de miliarde de lei vechi. Pentru  toţi angajaţii mei, am fost formator în meserii din alimentaţia publică,  pentru peste 100 de angajaţi, am fost susţinător al continuării și definitivării studiilor lor superioare și, mereu cu bucurie, am fost părtaș la închegarea familiilor tinerilor mei angajaţi, trăind alături de peste 100 de angajate emoţia de a deveni mame.

In perioada 2008-2012, am fost Viceprimar al Turzii, lucrând cu un colectiv minunat, alături de care m-am format și am acumulat foarte multă experienţă în administraţia publică locală. In politică, munca în echipă îţi permite dezvoltatea personală făcându-te conștient că performanţele tale au un impact direct  asupra comunităţii pe care o reprezinţi: aproximativ 120 milioane Euro accesate din Fonduri europene și guvernamentale, eu, personal, însumând peste 100.000 de semnaturi pe proiectele Turzii. Ce au însemnat aceste valori pentru Turda? Extindere și modernizare a reţelelor de apă și de apă uzată, reabilitare puţuri și bazine de apă, modernizare și extindere staţii de epurare, achizitionare de către CAA de utilaje și echipamente; contruirea a cinci blocuri sociale cu 60 de apartamente, pe strada Panait Cerna; contruirea Centrului de îngrijire pentru cei fără locuinţe, pe strada Avram Iancu, a Centrului pentru violenţa domestică, a Centrului pentru copiii străzii, din Poiana, a Centrului de igienă, pe strada Câmpiei; asfaltarea a peste 40 de străzi, accese la scara blocului, parcări și trotuare în zonele micro I , II, III și zona Materna; construirea Bazinului de înot didactic; proiectul Turda – Sângiorz; reabilitarea și modernizarea infrastructurii pentru punerea în valoare a potenţialului turistic din zona Băi Sărate; modernizarea centrului istoric; contruirea unui nou corp de clădire pentru Școala Gimnazială “Teodor Murășanu”; demararea reabilitării Colegiului Naţional “Mihai Viteazul”; accesarea de Fonduri pentru  decontaminarea sitului istoric din Poșta Rât; modernizarea Salinei; modernizarea Ștrandului Durgău; reabilitatea Teatrului Municipal “Aureliu Manea”.

Din 2012 sunt Deputat de Turda în Parlamentul României, 2012 – 2016 fiind perioada în care am făcut 88 de propuneri legislative, din care 11 au devenit legi: pentru turdenii mei, Legea Turda- Oraș Martir; Legea pensionarii anticipate (263) care permite pensionarea anticipată a celor care au trăit vreme de 30 de ani în areal industrial cu poluare remanentă; Legea fizioterapeutului și Legea  dieteticianului, ambele reglementând în nomenclator  cele două profesii liberale. Am susţinut agricultura și zootehnia, prin participarea activă la promulgarea Legii 48/2014,  care susţine beneficiarii subvenţiilor APIA.

Propunerea mea pentru viitorul orașului nostru se numește “Zece pentru Turda!”, Zece mari Proiecte care să facă din Turda un oraș prosper. Pentru aceasta, vin însoţit de o echipă de specialiști, formată din ingineri și profesori, medici și asistenţi medicali, manageri și oameni de afaceri, economiști și juriști, oameni din sport, artă și cultură, meseriași și tehnicieni. O echipă mixtă, format din tineri și maturi, femei și bărbaţi, care se definește prin energi, maturitate și echilibru, implicare și devotament, experienţă și dăruire.

Dragi Turdeni,

Consider că Turda are un potenţial extraordinar, cu o așezare geografică favorabilă și resurse deosebite. De aceea, alături de cele Zece mari Proiecte pentru Turda, pe care eu doresc să le demarez și să le implementez în mandatul meu de primar, consider că strategia de dezvoltare și modernizare a orașului nostru trebuie făcută în trei etape:

Etapa întâi – Strategia pe termen scurt, cu măsuri cu efecte imediate:

Turda, oraș curat și sigur

 • Amenajarea spațiilor verzi, prin înierbare, plantare de flori perene și jnepeniș, cu renunțarea la procedura de a planta în mod repetat panseluțe;
 • Asigurarea curăţeniei stradale cu mijloace moderne;
 • Colectarea selectivă a gunoiului menajer;
 • Gestionarea problemei animalelor comunitare;
 • Reabilitarea infrastructurii stradale existente;
 • Atitudine clară și măsuri de susținere pentru arta și cultura municipiului, prin înființarea unui Centru cultural European, care să coordoneze activitatea Teatrului Municipal, a Casei de Cultură, a Bibliotecii Municipale și a Muzeul de Istorie, având o relaţie deschisă cu toate ONG-urile din domeniu;
 • Inființarea unui Club sportiv municipal, care să satisfacă o arie largă de discipline sportive și care să susțină atât sportul de masă, cât și performanța;
 • Modernizarea infrastructurii medicale a orașului: unitatea spitalicească, unitatea de salvare, policlinica și centrul SMURD;
 • Punerea în valoare a obiectivelor turistice, istorice, ecumenice și de patrimoniu, valorificând astfel întregul potențial turistic al municipiului;
 • Studiul de trafic care să asigure fluiditatea și siguranța în trafic, precum și extinderea parcărilor;
 • Finalizarea lucrărilor la Grădina Zoologică, pentru reintroducerea acesteia în circuitul turistic;
 • Eliminarea facturării apei meteorice, reducerea procentului facturării apei uzate cu 80% și reducerea prețului la apa potabilă;
 • Contruirea unei strategii în cadrul unui program de dezvoltare durabilă, care să țină cont de toate nevoile stringente si de resursele pe care Turda le are, prin depunerea de proiecte de finanţare, pe diferite programe, axe și măsuri.

Etapa a doua – Strategia pe termen mediu:

Turda, pe drumul bun! 

 • Accesarea de fonduri europene și guvernamentale pe toate domeniile POS, POR, PNDL, ISPA etc. care să ducă la modernizarea și extinderea rețelei de apă uzată, a infrastructurii stradale, a sistemului ecologic de transport urban de călători;
 • Accesare de fonduri în domeniul social, pentru formare și reconversie profesională în artă, sport și cultură, care să revigoreze economia turdeană;
 • Accesarea de fonduri pentru programe de mediu, în vederea eficientizării energetice, prin anveloparea blocurilor de locuinţe;
 • Infiinţarea Centrului meșteșugăresc pentru cetățenii de etnie rromă, vizând ca, prin valorificarea talentului de artizani al acestora, să li se asigure emanciparea și integrarea în comunitate;
 • Inființarea unui parc industrial care să acopere nevoia de locuri de muncă și să asigure dezvoltarea economică a orașului, prin creșterea bazei de impozitare, de care Turda are atâta nevoie;
 • Obținerea statutului de stațiune balneară de interes local, care să impună dezvoltarea unei Complex Balnear;
 • Predictibilitate pentru mediul privat și impunerea unei etici care să asigure, pentru iniţiativele antreprenoriale, susţinere din partea autorității locale;
 • Contruirea Sălii Polivalente, în cadrul complexului sportiv municipal;
 • Amenajarea de piste de biciclete pe o zonă cât mai extinsă, pe raza municipiului;
 • Decontaminarea siturilor contaminate istoric;
 • Monitorizare prin dispecerat și camere video a zonelor de acces în oraș, a arterelor principale și a zonelor aglomerate;

Strategia pe termen lung

Turda europeană, orașul nostru prosper:

 • Confort, siguranță, dezvoltare, curățenie și aer curat, parcuri și spații verzi, locuri de joacă și reecreere, locuri de muncă bine plătite, artă și cultură, un climat civilizat cu administrație eficientă și transparentă.

Devotamentul meu, iniţiativele echipei mele și implicarea dumneavoastră alături de noi vor face din Turda orașul minunat pe care îl merităm cu toţii, dar la care, momentan, putem doar visa.

Credeţi în dreptul dumneavoastră de a trăi într-un oraș curat, sigur și prosper!

Credeţi în schimbare!

                                                               Turda de nota 10!     Turda frumoasă!

 

Cu reală preţuire,

Mircea Vicenţiu Irimie

Related Articles

Citește articolul precedent:
Caravana filmului românesc la Salina Turda. Vezi aici programul:

Programul CARAVANEI FILMULUI ROMÂNESC Turda, 20-22 MAI PARCUL TEILOR – proiecţii în aer liber SALINA TURDA Sâmbătă, 21 mai, ora...

Închide