inTurda.ro

Fabrica Rigips Turda angajează inginer mecanic

august 11
11:18 2016

Fabrica Rigips Turda angajează inginer mecanic. Sunt două posturi disponibile. Candidatul ideal trebuie să îndeplinească următoarele cerințe:

• Este absolvent de studii superioare tehnice in inginerie mecanica;
• Are o experienta de minim 3 ani in mentenanta, in mediul industrial;
• Demonstreaza o foarte buna capacitate de analiza si sinteza, care sa ii permita diagnosticarea si identificarea cu usurinta a cauzelor in problematica de specialitate;
• Este o persoana riguroasa si minutioasa, manifestand preocupare pentru furnizarea unor servicii de calitate;
• Are capacitatea de a depasi barierele ce se interpun in implementarea de solutii noi, inovative, inclusiv a celor la nivel de gandire, atitudine, rezistenta la schimbare;
• Detine cunostinte avansate de operare PC, fiind un experimentat utilizator al pachetului MS Office (in special MS Word, MS Excel, Outlook);
• Cunostinte de Autocad sau Solidworks prezinta avantaj;
• Stapaneste limba engleza la nivel avansat.
• Alte mentiuni. Resedinta: Turda / Campia Turzii sau imprejurimi, cu posibilitate de naveta, Cluj Napoca.

Descrierea jobului

Rol: planifica si gestioneaza in softuri specializate diferitele procese desfasurate pentru mentenanta instalatiilor si utilajelor fabricii, participa activ la mentenanta reactiva, preventiva si proactiva ale acestora si la implementarea solutiilor de imbunatatire continua, conform cu metodologiile de mentenanta profesionala ale grupului Saint-Gobain.

Principalele atributii ale postului:
• Intretinerea bazelor de date privind mentenanta utilajelor si instalatiilor cu informatii exacte si actuale;
• Identificarea posibilitatilor de imbunatatire continua si derularea proiectelor de implementare a acestor imbunatatiri, folosind tehnicile si respectand standardele de mentenanta profesionala World Class Manufacturing (WCM);
• Implicarea activa in mentenanta reactiva, preventiva si proactiva, alaturi de echipa de mentenanta din cadrul fabricii;
• Derularea de analize detaliate ale problemelor de mentenanta pentru solutiile oferite, cu consultarea managementului din productie si a operatorilor;
• Supravegherea stocurilor de minim-maxim de piese de schimb si materiale de mentenanta;
• Asigurarea stocului necesar de piese si materiale prin lansarea comenzilor si participarea activa la selectionarea ofertelor;
• Efectuarea de operatiuni specifice in SAP;
• Gestionarea relatiei si a aspectelor contractuale cu furnizorii de servicii de specialitate;
• Intocmirea planurilor de mentenanta planificata, preventiva si predictiva la nivel de fabrica;
• Respectarea cerintelor legale specifice activitatii sale;

Descrierea companiei

În 1600 Saint-Gobain era manufactura regală de sticlă a Franţei, astăzi este un puternic concern global, ce activează la nivel mondial în 4 sectoare de activitate, acoperind o piaţă vastă: de la variatele grupe şi mărci de materiale pentru construcţii, la distribuţie, ambalaje şi diverse tipuri de materiale inovative. În toate aceste domenii, Saint-Gobain a creat şi consolidat branduri renumite la nivel mondial, fiind în prezent lider – fie european, fie mondial – pe fiecare dintre pieţele pe care activează. În România sunt prezente companii din 3 sectoare de activitate ale Grupului, iar Saint-Gobain Construction Products România este una dintre aceste companii care, prin cele 4 Business Unit-uri ale sale, este deţinătoarea a tot atâtor branduri ale Saint-Gobain consacrate pe piaţa materialelor de construcţii. Compania are în prezent aproxmiativ 500 de angajaţi şi unităţi concentrate în 3 zone diferite: Bucureşti, Ploieşti (PH) şi Turda (CJ).