inTurda.ro

VIDEO/Foto: Potaissa Turda – Dunărea Călărași 34-31 (16-12)

noiembrie 24
11:01 2016

Potaissa Turda s-a impus în fața celor de la Dunarea Calarasi, scor 34 – 31 (16-12), în meciul din etapa a XIII-a din Liga Zimbrilor la Handbal Masculin.

Elevii antrenați de fratii Gal au inceput perfect meciul, reusind sa ajunga la o diferenta de 7 goluri (9-2), prima repriza fiind ”in mainile” turdenilor care au intrat la cabine cu un vantaj de 4 goluri.

Dupa pauza, jocul Potaissei nu a mai mers la fel de bine. Dunarea Calarasi a recuperat din diferenta de goluri, reusind sa egaleze (25-25 minutul 45) si chiar sa treaca in avantaj (27-28 minutul 49). Dupa ce Horatiu Gal a cerut un time-out, Potaissa a revenit in joc, trecand in avantaj din nou in minutul 51. La finalul meciului tabela indica scorul de 34 – 31 pentru turdeni.

Dupa fluierul de final, Primarul muncipiului Turda, Cristian Matei, a informat handbalistii turdeni ca proiectul pentru Sala Polivalenta de la Turda a fost aprobat, iar astfel Turda va beneficia de o sala de sport adecvata performantelor echipei de Handbal a Turzii.

”În ultimele patru meciuri pe care le-am avut, nu am reușit să câștigăm niciodată cu Calarasiul. Ne-am dorit foarte mult să câștigăm, am avut în față o echipă foarte valoroasă, o echipă care nu e poziționată corect în clasament.”, a precizat Flaviu Sasaeac la conferinta de presa.