inTurda.ro

VIDEO/Foto: Calificare istorică pentru Potaissa! Turda vs. Poli Timișoara 26-25

februarie 01
10:29 2017

Potaissa Turda s-a calificat, pentru prima data în istoria clubului, în Final Four-ul Cupei României la handbal! Marți, 31 ianuarie 2017, în Sala Gheorghe Barițiu din Turda, turdenii s-au impus la limită în duelul cu Poli Timişoara, scor 26-25.

Prima repriză a fost echilibrată şi a anunţat practic tensiunea ce avea să vină pe final de meci. Jucătorii antrenați de către frații Gal, au intrat cu un avantaj de două goluri la pauză, 15-13.

Potaissa Turda a început perfect repriza a doua, reușind  sa se desprinda chiar si cu 5 goluri, 19-14, însă bucuria turdenilor nu a durat prea mult, oaspeții revenind în joc!

Poli Timişoara a egalat iar apoi a preluat conducerea jocului cu două goluri marcate în minutul 56! Finalul jocului de la Turda a fost electrizant, Potaissa a reveni in forta și a reușit să se impună grație golului marcat de veteranul Cristian Adomnicăi.

Un rol foarte important l-a avut și portarul Țenghea, care a aparat ultimul atac al celor de la Poli. (Vezi VIDEO)