inTurda.ro

VIDEO/Foto: Potaissa Turda s-a calificat în sferturile de finală ale Challenge Cup

Breaking News

februarie 20
09:14 2017

AHC Potaissa Turda s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, deși a fost învinsă de Handball Esch (Luxemburg), cu scorul de 29-28 (10-16), la Turda, în manșa secundă a optimilor de finală.

Echipa antrenată de către frații Gal au ieșit victorioși în prima manșă, disputată în Luxemburg, cu scorul 31-27.

În meciul de duminică Potaissa Turda a avut o primă repriză reușită, la pauză tabela din Sala de Sport Gheorghe Barițiu indicând un avantaj de 6 goluri pentru turdeni: 16-10. După pauză turdenii s-au relaxat și au pierdut în cele din urmă meciul cu corul de 28-29.

Au arbitrat olandezii Ruud Geraets și Paul Geraets, iar delegat EHF a fost cipriotul Sotiris Constantinou.

Pentru Potaissa Turda aceasta a fost prima înfrângere din anul 2017, dar cum spunea și Radu Lazăr, este bine ca aceasta a venit acum, pentru că nu a împiedicat echipa să avanseze în faza superioară a competiției.