inTurda.ro

GALA PREMIILOR #ZMT2017 – Vezi aici lista PREMIANTILOR

GALA PREMIILOR #ZMT2017 – Vezi aici lista PREMIANTILOR

GALA PREMIILOR #ZMT2017 – Vezi aici lista PREMIANTILOR
august 14
13:04 2017

GALA PREMIILOR #ZMT2017! Gala Premiilor ZMT este un eveniment prin intermediul căruia municipalitatea premiază excelența, pe baza părerii şi preferințelor tuturor turdenilor  la următoarele categorii: Actori locali; Interpreți locali / Muzica; Sportivi locali; Jurnaliști locali; Oameni de afaceri locali; Instituții locale; Licee locale; Brand-uri locale; ONG- uri locale; Dans.

„Iată-ne astăzi la cea de-a doua ediție a Galei Premiilor ZMT, eveniment care a luat naștere anul trecut și care a devenit și va rămâne o tradiție. Turda are o mulțime de oameni valoroși, oameni care fac performanță, oameni care duc numele acestui oraș foarte departe în lume. Voi sunteți ambasadorii acestei comunități și pentru asta vă mulțumim.

Ceea ce mă impresionează și mă emoționează este faptul că Turda are foarte mulți tineri talentați, tineri care deja scriu istorie. Ce poate fi mai frumos decât să vedem că cei care reprezintă viitorul, care duc mai departe valorile culturale și spirituale ale comunității noastre creionează deja o lume mai bună, cu atâta ambiție, determinare și curaj?

Un alt aspect care m-a bucurat enorm a fost faptul că la această ediție turdenii au dat dovadă de implicare. A fost un număr impresionant de voturi pentru cei nominalizați la Gala Premiilor ZMT, ceea ce denotă că toți cei care ați fost prezenți în sală sunteți prețuiți și apreciați așa cum meritați.

Vă felicit din suflet și vă doresc mult succes în tot ceea ce veți întreprinde pe viitor!”, a transmis Primarul Municipiului Turda, Matei Cristian.

Partea I – Gala ZMT 2017:

Premiere șefi de promoție, olimpici, concursuri internationale, nationale si regionale.

Nr.

Crt.

Scoala , Colegiul Categorie Nume elev Clasa
1

2

Scoala Gimnaziala Andrei Saguna Sef promotie Nistor Dalia

Pârv Ștefan

VIII B

VIII A

3

4

Scoala Avram Iancu Sef promotie (2) Șimon Olivia Malina

Cantor Alexandru Horațiu

VIII
5 Scoala Gimnaziala Horea Closca si Crisan Sef promotie Bucur Andrei
6

7

Colegiul Tehnic Turda Sef promotie Biscoș Georgiana Vanessa

Sava Ion Bogdan

XII
8 Colegiul Tehnic Dr. Ioan Ratiu Sef Promotie Rusu Angel Daiana XII
9 Colegiul National Mihai Viteazul Sef promotie (2) Almășan Andreea Maria XII
10 Fodor Mihai Alexandru VIII
17 Scoala Ioan Opris Sef promotie (3) Pop Andrada Georgiana VIII A
18 Fodor Alexia Giulia VIII C
19 Trifan Răzvan VIII C
20 Colegiul Emil Negrutiu Sef promotie Șipoș Oana Eliza XII
21

22

Liceul Teoretic Liviu Rebreanu Sef promotie (2) Mândruțiu Laura

Bodea Vlăduț Ruben

23

24

Liceul Teoretic Josika Miklos Sef promotie (2) Botar Dora

Peter Erzsebet

  Scoala Teodor Murasanu Sef promotie (6) Ioana Baraș
  Viviana Dragoste
  Maria Gruian
  Maria Stoica
  Andrei Suciu
  Diana Ghișa

DIANA GHIȘA primit un premiu special din partea Municipalitatii, o tableta de ultima generatie oferita de sponsorul ALTEX pentru nota 10 obținută la Evaluarea Națională la Limba și Literatura Română și la Matematică.

Deasemenea, turdeanca Răduțiu Daria de la Colegiul Național Mihai Viteazu care a obținut nota 10 la Bacalaureat, a primit un premiu special din partea Altex.

Categoria: Olimpici, concursuri internationale, nationale si regionale –

1 Scoala Avram Iancu Premiul I

Olimpiada de Limba si Literatura Romana

Șimon Olivia Mălina I Miron Laura
2 Colegiul National Mihai Viteazul Premiul I

Olimpiada de Limba si Literatura Romana

Preduț Alice Ștefania VI/I Miron Laura
3 Scoala Poiana Premiul I

Etapa judeteana

Olimpiada de R Romani

Soloși Melinda Profesor Jimba Margareta – diploma de excelenta
4 Colegiul National Mihai Viteazul Premiul I

Olimpiada Limba Engleza

Drăgan Iulia Andreea XI/I Moldovan Cristina
5 Colegiul National Mihai Viteazul Premiul I

Olimpiada Limba Engleza

Anca Diana Maria XI/I Moldovan Cristina
6 Colegiul National Mihai Viteazul Premiul I

Chimie

Petho Robert Istvan IX Prof: Petrovai Dorina –diploma excelenta
7 Colegiul National Mihai Viteazul Premiul I

Biologie

Țiganilă Adela XI Prof: Mănican Ligia – diploma de excelenta
8 Colegiul National Mihai Viteazul Premiul I

Sociologie

Kovacs Antonia Veronica XII Prof: Felezeu Viorica – diploma de excelenta
9 Colegiul National Mihai Viteazul Premiul I

Informatica

Bratu Andrei XI Miron Florin si Pop Daniela – 2 diplome de excelenta
10 Colegiul National Mihai Viteazul Premiul I

Olimpiada Astronomie

A castigat si:

-Medalia de argint la Etapa Nationala

– Conferinta Internationala a tinerilor cercetatori (ICYS )-Germania (Stuttgart) 2017

Oprea Alexandru Daniel XI/1 Prof: Georgescu Dumitru – diploma de excelenta
11 Scoala Gimnaziala Andrei Saguna Locul I

Concursul Regional “Olimpiada Pamantului” editia a VII-a-sectiunea eseu/proza scurta

Locul I

Concursul National Comper la Limba si Literatura Romana

Rac Ariana Profesor Oniș Maria – diploma de excelenta

Categoria: CONCURS INTERNATIONAL:

Colegiul National Mihai Viteazul Premiul I

Conferinta Internationala a tinerilor cercetatori (ICYS )-Germania (Stuttgart) 2017

1.Gugescu Lidia Paula XI Mănican Ligia –

Roșca Maria – diploma de excelenta

Categoria: CONCURSURI NATIONALE:

Scoala Gimnaziala Teodor Murasanu

 

Premiul I

Creatorii de povesti-creatie literara in lb. romana

Șerban Fărcaș Gruian Octavian – diploma de excelenta
Scoala Gimnaziala Teodor Murasanu

 

Premiul I

Concurs The Story Magician-creatie literara in lb. engleza

Maria Gruian Lucica Irimia
Scoala Gimnaziala Teodor Murasanu

 

Premiul I

Concursul Essays and composition –creatie literara in lb. engleza

Tania Petrache Lucica Irimia – diploma de excelenta
Scoala Gimnaziala Teodor Murasanu

 

Premiul I

Expozitia internat. “Invingator prin arta”editia VII org. de Asociatia cultural-stiintifica Vasile Pogor

Olga Cojan V Alin Bâlcu – diploma de excelenta
Liceul Teoretic Liviu Rebreanu Premiul I

Concurs National limba romana

Uța Roxana Moroșan Iulia – diploma de excelenta
Liceul Teoretic Liviu Rebreanu Premiul I

Concurs national-limba engleza

Isza Monica Chelariu Oana –diploma de excelenta
Liceul Teoretic Josika Miklos Premiul I

Concursul de matematica –faza nationala

A castigat si Premiul I

Concursul de chimie –faza nationala

Mate Ditmar VII Peter Erzsebet – matematica

Diploma de excelenta

 

Nyitrai Apollonia- chimie

Diploma de excelenta

Categoria: CONCURSURI REGIONALE:

Faza regionala

Scoala Gimnaziala Andrei Saguna

 

Premiul I

Concursul regional “Prietenii Pamantului”

Purcăraș Riana VI/A Profesor:Lutsch Camelia
Scoala Gimnaziala Andrei Saguna

 

Premiul I

Concursul regional “Prietenii Pamantului”

Drăgan AndreiV/A Lutsch Camelia
Scoala Gimnaziala Andrei Saguna

 

Premiul I

Concursul regional “Prietenii Pamantului”

Iozan Roxana VII/A Lutsch Camelia –diploma de excelenta
Scoala Gimnaziala Andrei Saguna

 

Premiul I

Concursul regional “Prietenii Pamantului”

Călian Delia VIII/A Profesor:Mureșan Gabriela – diploma de excelenta
Liceul Teoretic Liviu Rebreanu Locul I

Biologie Concursul “Sanitarii Priceputi”

-Szoloși Luisa Maria Cristina

-Cerei Denisa Maria

-Surdu Denisa Natalia

-Cucea Răzvan Daniel

-Vălean Marius

Profesor: Petean Delia – diploma de excelenta

Categoria: Performanta in teatru

TEATRU

Scoala Gimnaziala Teodor Murasanu

 

Premiul I

Concurs regional de teatru “Alter Ego” editia XV –PT. INTERPRETARE

Rares Ghica Gruian Octavian –

Categoria: CONCURSURI JUDETENE:

 

Scoala Gimnaziala Teodor Murasanu

 

Concurs judetean

Premiul I

Concurs educativ judetean extrascolar-parteneriat ERASMUS

Learning through outdoor experience

Bâlcu Ionuț Profesor:Cristina Buzilă diploma de excelenta

Deasemenea, directorii instituțiilor de învățămând din orașul nostru au primit câte o diplomă de excelență:

– Director Angela Candrea (Liceul Teoretic „Liviu Rebreanu”)

– Director Daniela Bulgarov (Scoala Gimnaziala “Horia, Closca si Crisan”)

– Director Pârlea (Scoala Profesionala Poiana)

– Director Dumitru Mateescu (Colegiul Tehnic Turda)

– Director Elena Olga Morar (Scoala Andrei Saguna din Turda)

– Director Elisabeta Iozan (Liceul Teoretic Josica Miklos)

– Director Gabriela Russu (Scoala Gimnaziala „Ioan Opris”)

– Director Gianina Matei (Scoala Gimnaziala Teodor Murasanu)

– Director Maria Alexandra Zamfir (Colegiul National Mihai Viteazu)

– Director Maria Marinela Nemeti (Colegiul Tehnic „Dr. Ioan Ratiu”)

– Director Monica Mihaela Bia (Scoala Gimnaziala „Avram Iancu”)

– Timea Karola Gavrilescu (Colegiul „Emil Negrutiu”)

CATEGORIA: Concursuri sportive:

FOTBAL

Scoala Gimnaziala Horea Closca si Crisan Premiul I

Etapa judeteana Campionatul de fotbal pe teren redus

-Țandea Rareș Florin

-Sulugiuc Ovidiu Laviniu

-Pop Dacian Cristian

-Iantosz Ianis Cristian

-Buran Andrei Iulian

-Moldovan Claudiu

-Gheți Arghir Florin

-Șumandea Răzvan Eduard

Antrenor: Miheț Eugen – diploma de excelenta
  • CROS:
Scoala Gimnaziala Ioan Opris Locul I

Etapa judeteana

Loccul III

Etapa nationala

Olimpiada Sportului Scolar CROSS

Costea Alexandru VIII Profesor: Macavei Ioana

Diploma de excelenta

Scoala Gimnaziala Andrei Saguna

 

Locul I

Olimpiada Gimnaziilor CROS

-Hârsan Bogdan

-Nistor Dalia

Profesor: Tolan Bogdan diploma de excelenta

VOLEI:

Scoala Gimnaziala Ioan Opris Locul I

Etapa judeteana

Locul I

Etapa regional

Locul II

Etapa Nationala

Olimpiada Sportului Scolar VOLEI

-Gheți Antonia

-Grindean Iulia Maria

-Misarăș Alicia Roxana

-Roșca Nerea

-Gore Miruna Ioana

-Botezan Maier Laura

-Balea Adriana

-Ciungan Denisa

-Mircea Mălina Elena

-Moldovan Patricia Natalia

profesor Moldovan Caius diploma de excelenta
  • KARATE
Scoala Gimnaziala Andrei Saguna

 

Concurs international

Locul I

Campionatul European de Karate

Dubla campioana europeana

-kumite individual –locul I

-kumite rotativ-locul I

Locul II

Dubla vicecampioana europeana –kata individual

-locul II-kata echipe

Locul I

Campionatul national Targoviste

-kata individual-locul I

-kata echipe-locul I

-kumite rotativ-locul I

-kumite individual-locul II

Morar Maria Eva Kerekeș – diploma de excelenta
  • RUGBY
Liceul Teoretic Liviu Rebreanu Locul I-etapa judeteana si zonala

Rugby tag-Olimpiada Nationala a Sportului Scolar

 

-Rus Ana Maria

-Șomlea Sorana

-Fulea Ștefănuț

-Bondor Ștefan

-Gambă Sergiu

-Uța Vasile

-Urda Bogdan

-Cozma Roxana

-Pintea Flaviu

-Cismaș Dorin

-Salcă Alin

Profesor: Pop Cosmin Bogdan – diploma de excelenta
  • HANDBAL
Liceul Teoretic Liviu Rebreanu Locul I-faza judeteana

Handbal baieti Olimpiada Nationala Sportului Scolar

 

-Pințoiu Teodor

-Isac Andrei

-Ghivil Alexandru

-Borza Horațiu

-Bugnar Tudor

-Oltean Hassan

-Nandra Răzvan

-Pomnuțiu Andrei

-Cservenecz Dan

Profesor: Lăncrănjan Simona – diploma de excelenta
  •  BASCHET
De la mai multe scoli Locul I

Cupa Florilor Floresti-U13

Si au Participat la Summer Camp –antrenori din America si Croatia Vladimir Ivankovich si Rich Lee Brooks

-Moldovan Paul

-Căbulea Ovidiu

-Bidian Alex

-Demeny Răzvan

-Lichtenstein Michelle

-Indrei Teodora

-Indrei Emma

-Ienei Teodora

-Popa Alexia

-Cornici Iasmina

-Florea Tudor

-Novac Attila

-Hădărean Cătălin

-Iordache Andrei

-Pop Dragoș

-Struguraș Răzvan

-Moldovan Cornel

-Chiss Tomi

-Grozăvescu Andrei

Antrenor: Sorin Sidlovschi –diploma de excelenta
  • DANS – Sufletul clubului de Dans Sportiv Potaissa Turda, Diana Miron, a primit din partea administrației locale o diploma de excelenta pentru activitatea clubului.
Nr.crt Competitii nationale Sectiune Nume si Pronume
1 Cupa FLORIS FORMATII

 

Locul I-Sectiunea show latino-formatia ZOMBI   DANCE Sarosi Rares si Crisan Maria

Joldes Andrei si Olari Anamaria

Rus Antonio si Pop Alexia

Dabija Daniel si Berekmeri Iris

Nicola Razvan si Rus Alexandra

2 Componenti ai Lotului National de Standard(II) Ssi Lotul National de Latino –junior I

Antrenori-Catia Vanone,Genny Favero,Ramon Zedan,Viktor Nikovski ,Carina Rubio si Vitalie Trohin

Locul I-Cupa Floris Bistrita

Locul I-Cupa Satmarului Satu Mare

Locul II-Cupa Oradea

Locul II-ProDance Orastie

Locul III-Cupa Oradea

Locul III-Carpathian Dance Stars Iasi

Locul III-Cupa Clujului Cluj Napoca

Sarosi Rares si Crisan Maria(cat. Junior 1)
3 Categoria –junior II Locul I-Cupa Oradea

Locul I-Cupa Cetatii Alba Iulia

Locul I-Cupa Feeling Dance Oradea

Locul II-Cupa Clujului Cluj Napoca

Locul II-Cupa Floris Bistrita

 

Vasvari Dragos si Oltean Lorena
4 Categoria Juvenile Locul I-Cupa Floris Bistrita

Locul III-Cupa Satmarului Satu Mare

Locul II-Cupa Teaca

Gherman Catalin si Onet Oana

PARTEA – II –

  • Premiere Gala „10 pentru Turda”
  1. La categoria „Actori locali” primii 3 nominalizati au fost:

MIHAELA DECEANU (CÂȘTIGĂTOR)

SAVU IOAN ALEXANDRU

CORNEL MIRON 

  1. La categoria „Interpreti Locali„ primele 3 nominalizari au fost:

OANA VENȚEL (CÂȘTIGĂTOR)

ALIN OPREA (TALISMAN) –

PAUL SURUGIU (FUEGO) –  

  1. La categoria„Sportivi locali” nominalizarile sunt:

BUCȘĂ SAMUEL – CAMPION MONDIAL ATLETISM – (CÂȘTIGĂTOR)

BIRO FLORIN – CAMPION NAȚIONAL ATLETISM –

MORAR MARIA – CAMPIOANĂ MONDIALĂ KARATE

 

  1. La categoria „Jurnaliști locali„ primii 3 nominalizati au fost:

GELU FLOREA (CÂȘTIGĂTOR)

TUDOR MUREȘAN 

IONEL IGNAT

  1. La categoria „Oameni de afaceri„:

NICOARĂ DANIELA – COFETĂRIA DANA (CÂȘTIGĂTOR)

NICOARĂ LIVIU – AGROLIV –

FELEA DAN – DACHIM –

  1. La categoria „Instituții locale„ primele 3 nominalizari au fost:

TEATRUL MUNICIPAL AURELIU MANEA TURDA – (CÂȘTIGĂTOR)

STAȚIUNEA DE CERCETARE DEZVOLTAREA AGRICOLA TURDA –

SERVICIUL PUBLIC DE ASISTENȚĂ SOCIALĂ TURDA

  1. La categoria „ONG-uri locale„ primele 3 nominalizari au fost:

ASOCIAȚIA „THE DA VINCI SYSTEM”  (CÂȘTIGĂTOR)

Asociatia „TURDA TIN” 

ASOCIAȚIA CENTRU RAȚIU PENTRU DEMOCRAȚIE 

  1. La categoria „Licee locale” nominalizarile au fost:

COLEGIUL NAȚIONAL „MIHAI VITEAZU” (CÂȘTIGĂTOR)

LICEUL TEORETIC „LIVIU REBREANU” 

COLEGIUL „EMIL NEGRUȚIU”

  1. La categoria „Brand-uri„ cele 3 nominalizari au fost:

SALINA TURDA (CÂȘTIGĂTOR)

HANDBAL CLUB POTAISSA TURDA

STICLA TURDA

  1. La categoria „DANS”:

CLUBUL DE DANS SPORTIV POTAISSA TURDA (CÂȘTIGĂTOR)

ANSAMBLU FOLCLORIC „MUGURI DE PE ARIEȘ”

ANSAMBLU FOLCLORIC DATINA 

Deasemenea, organizatorii au mai oferit Premiul Special al Galei ZMT și Premiul de Excelență.

Premiul Special s-a acordat domnului Vasile Baciu, prin mana caruia au trecut sute de dansatori, de la copii de gradinita pana la oameni in varsta, alături de care a participat la nenumarate turnee in tara si strainatate unde a obtinut rezultate deosebite.

Premiul de Excelenta s-a acordat echipei de handball AHC Potaissa Turda, care a castigat Medalia de Argint in Finala Cupei Challenge, medalia de Bronz in Liga Nationala. Potaissa Turda a fost singura echipă care a luptat pe trei fronturi, până la final (campionat, cupă, cupe europene), trei jucători la echipa națională au fost convocati in lotul national si au jucat: Radu Lazăr, Răzvan Pavel si Georgică Cantec! Potaissa Turda a devenit la finalul acestui sezon unul dintre cele mai importante cluburi din handbalul românesc.

Sursa foto: Facebook Zilele Turzii.


Related Articles

Citește articolul precedent:
VIDEO- ANDRA, acasă la Câmpia Turzii: „M-ati facut sa ma simt iubita si abia astept sa ma reintorc!”

Maratonul de sărbătoare de la Câmpia Turzii a avut un final incendiar! ANDRA, artista care s-a nascut și a crescut...

Închide