inTurda.ro

Indrei Rațiu la deschiderea Festivalului de Teatru: „Văd orașul nostru cu ochi noi. Ma simt deosebit de mandru ca sunt prezent in acest nou capitol al Turzii!”

Indrei Rațiu la deschiderea Festivalului de Teatru: „Văd orașul nostru cu ochi noi. Ma simt deosebit de mandru ca sunt prezent in acest nou capitol al Turzii!”

Indrei Rațiu la deschiderea Festivalului de Teatru: „Văd orașul nostru cu ochi noi. Ma simt deosebit de mandru ca sunt prezent in acest nou capitol al Turzii!”
septembrie 11
09:09 2017

Teatrul Aureliu Manea Turda in parteneriat cu Primaria Turda si Fundatia Ratiu pentru democratie, au organizat sâmbătă, 09 septembrie 2017,  un moment select prin care s-a deschis oficial prima ediție a  Festivalului International de Teatru.

Evenimentul s-a desfășurat în curtea Casei Rațiu, un loc impresionant, iar Teatrul „reACT” din Cluj-Napoca a dat startul Recepției festivalului print-un moment teatral select.

„Sper ca acest festival să fie un motor care să dezvolte cultura din zonă. Am găsit aici la Turda o comunitate foarte bine închegată, însă în fiecare comunitate este loc de mult mai bine. Sunt convins că dacă administrația locală și mediul privat vor strânge rândurile, vom reuși să facem lucruri extraordinare aici, la Turda. Orașul are un potențial fantastic, aici se vor întâmpla lucruri mărețe! ”, Catalin Grigoraș.

La rândul său, Indrei Rațiu, s-a declarat extrem de mulțumitor și bucuros pentru că la Turda se întâmplă astfel de evenimente de o mare ținută:

In saptamana aceasta, am impresia ca vad orașul nostru cu ochi noi! Asta este pentru mine partea cea mai importanta. Avem talente extraordinare care contiuna să vina la Turda. Ma simt deosebit de mandru ca sunt prezent in acest capitol al orașului nostru!”, a precizat Indrei Rațiu, gazda evenimentului.

 

Primarul Municipiului Turda, Matei Cristian, a avut și el un mesaj pozitiv:

„La Turda a murit o stea! A murit o stea bolnavă și cu ajutorul vostru, a tuturor celor de aici și nu numai, s-a născut o altă stea, noul Teatru Turdean care începe să strălucească! Pentru mine este extraordinar ce se întâmplă în aceste zile, îi mulțumim lui Cătălin și întreg colectivului Teatrului pentru acest Festival. Ne dorim ca Teatrul din Turda să devină o emblemă națională.” a transmis Matei Cristian.

Related Articles

%d blogeri au apreciat:
Citește articolul precedent:
Mesajul Primarului Cristian Matei la început de an școlar

Dragi elevi și părinți, stimați profesori, iată-ne astăzi în fața unui nou început! Dăm startul acestui an școlar, cu sufletele...

Închide