inTurda.ro

TURDA: Rezultatele SONDAJULUI „Ce așteptări ai de la primarul tău?”

 Breaking News

TURDA: Rezultatele SONDAJULUI „Ce așteptări ai de la primarul tău?”

TURDA: Rezultatele SONDAJULUI „Ce așteptări ai de la primarul tău?”
iulie 16
15:20 2020

Sondajul realizat de inturda.ro a ajuns la final. Toți cetățenii Turzii și-au putut eprima opinia referitor la propriile asteptari față de persoana care va fi primar în următorul mandat, 2020-2024.

Mai jos găsiți o parte dintre rezultatele acestui complex sondaj de opinie.

PROFILUL CELOR CARE AU VOTAT în sondaj:
Participanții la sondaj în funcție de vârstă:

Participanții la sondaj în funcție de sex:

# Answer %
1 Masculin 55.65%
2 Feminin 43.51%
3 NA/NR 0.84%
Total 100%

Participanții la sondaj în funcție de ocupație:

# Answer %
1 Elev/student 7.69%
2 Angajat 56.68%
3 Antreprenor / PFA / profesii liberale 21.86%
4 Somer / persoana in cautarea unui loc de munca 2.43%
5 Pensionar 5.26%
6 Alta situatie 6.07%
Total 100%

Participanții la sondaj în funcție de cartierul în care locuiesc:

# Answer %
1 Centru 28.97%
2 Baile Turda 5.56%
3 Turda Noua 14.29%
4 Cetatea Romana 1.59%
5 Micro 1 11.51%
6 Micro 2 5.95%
7 Micro 3 19.44%
8 Primaverii 1.98%
9 Poiana 2.78%
10 Zona Industriala 3.17%
11 Altul 4.76%
Total 100%


PREFERINȚELE CELOR CARE AU VOTAT în sondaj:

Q6 – Care dintre urmatoarele elemente conteaza pentru tine in alegerea viitorului primar? (procent din total voturi exprimate)

Cele mai importante calități pe care trebuie să le îndeplinească primarul turdenilor sunt integritatea (68%) experiența în business/managament (65%) și experiența profesională (51%). Un procent surprinzător de scăzut dintre participanții la sondaj consideră că primarul trebuie să fie susținut de un partid politic (18%).

Q7 – Care considerati ca sunt domeniile in care viitorul primar trebuie sa vina cu solutii pentru orasul nostru?

Cele mai menționate domenii sunt, așa cum era de așteptat, infrastructura rutieră, locurile de muncă, sănătatea și siguranța publică. De asemenea ne-a atras atenția procentul celor care doresc terenuri pentru edificarea unor locuințe noi (aprox. 35% din numărul celor care au votat). Transportul în comun a obținut un procent mic, așa încât s-ar putea menționa că în urma proiectelor implementate de municipalitate această nevoie a fost deja acoperită în majoritatea zonelor din oraș.

Q8 – Ce facilitati ati dori sa creeze viitorul primar in cartierul in care locuiti?

În ceea ce privește preferințele oamenilor în funcție de cartierul în care locuiesc, puteți vizualiza mai jos un „top al cerințelor” rezultat în urma sondajului. Se observă nevoi mari pentru spații de agremenet (terenuri sport, parcuri) în cartierele Micro 2, Primăverii și Băile Turda, Locuri de joacă în Poana și Băile Turda și nevoia de modernizare / asfaltare străzi în aproape toate cartierele din oraș.

Mai jos puteți vedea procentul celor care își doresc noi facilități, fără a contabiliza aici zona/cartierul în care locuiesc cei care și-au exprimat opiniile:

La întrebarea Q9 „Care este cel mai important lucru pe care ai vrea ca viitorul primar al orasului nostru sa il rezolve?”, infrastructura rutiera (strazi/trotuare) apare în peste 80% dintre raspunsuri, ceilalți participanți la sondaj menționând crearea de locuri de muncă, dezvoltarea zonelor de agrement și alte probleme punctuale, care pot fi rezolvate în timp relativ scurt. Vom comunica toate preferințele turdenilor către candidații la funcția de primar.

Q10 – Daca alegerile locale ar avea loc in aceasta saptamana, cu cine ai vota?

În sondajul referitor la intenția de vot, actualul primar, Cristian Octavian Matei (PNL) a câștigat cu un scor detașat: 59,67%. Locul 2 este ocupat de Ciortea Răzvan (PSD): 15,23% iar locul 3 de către Andrei Suciu (USR – PLUS): 9,05%.

# Answer %
1 Anca Doru (PRM) 0.41%
2 Ciortea Răzvan (PSD) 15.23%
3 Irimie Mircea (PRO România) 2.47%
4 Matei Cristian (PNL) 59.67%
5 Nap Adrian (PMP) 2.88%
6 Riter Marius (POL) 2.47%
7 Suciu Andrei (USR) 9.05%
8 Alt candidat. 7.82%
Total 100%

Q11 – Daca alegerile locale ar avea loc in aceasta saptamana, cu ce partid ati vota pentru Consiliul Local?

Dacă alegerile ar avea loc în această săptămână, partidul condus de Cristian Octavian Matei (PNL) ar câștiga alegerile cu un scor de 56,97%. Locul 2 ar fi obținut de PSD: 16.39% iar locul 3 de către Alianța USR – PLUS: 11.89%. Este interesant că atât PSD cât și Alianța USR-PLUS au obținut un scor mai mare decât candidații lor la funcția de primar (PSD 16,39% față de doar 15,23% voturi pentru Răzvan Ciortea și USR-PLUS 11,89% față de doar 9,05% voturi pentru Andrei Suciu).

# Answer %
1 ALDE 0.41%
2 PMP 3.28%
3 PNL 56.97%
4 POL 2.87%
5 PRM 0.00%
6 PRO România 2.46%
7 PSD 16.39%
8 UDMR 0.41%
9 USR – PLUS 11.89%
10 Alt partid 5.33%
Total 100%

Q12 – Scrie aici numele primului consilier local care iti vine in minte:

În ceea ce privește popularitatea consilierilor locali, un top 5 arată în felul următor:

  • Paul Nastase 22
  • Adrian Salagean 15
  • Lucian Cordis 12
  • Cristian Felezeu 10
  • Doru Anca & Nap Adrian 7


Menționăm că sondajul a fost realizat în perioada 7-16 iulie 2020 și s-a desfășurat strict în mediul online.

Persoanele interesate de mai multe date obținute în urma sondajului (intenția de vot în funcție de categoria de vârstă, în funcție de cartier sau ocupație, intenția de vot relaționată cu facilitățile pe care le doresc, etc.) ne pot contacta prin email la adresa inturda@gmail.com

Related Articles

Citește articolul precedent:
Municipiul Câmpia Turzii – pași hotărâți spre conceptul de „Smart City”

Municipiul Câmpia Turzii – pași hotărâți spre conceptul de „Smart City”. Proiectele de inovare și digitalizare reprezintă cele mai importante...

Închide