inTurda.ro

Fotografii din interiorul clădirii fostei Judecătorii Turda. Clădirea va fi reabilitată cu fonduri europene.

Fotografii din interiorul clădirii fostei Judecătorii Turda. Clădirea va fi reabilitată cu fonduri europene.

Fotografii din interiorul clădirii fostei Judecătorii Turda. Clădirea va fi reabilitată cu fonduri europene.
mai 09
16:19 2021
Clădirea fostei Judecătorii din centrul orașului nostru este un monument istoric emblematic. Este o bijuterie arhitecturală a Turzii, construită cu cărămizile din fosta colonie romană Castrum, în perioada 1795 – 1806.
Între anii 1812 – 1849 a fost sediul Administrației Județene Turda, apoi a conducerii imperiale, ulterior primind funcțiunea de Judecătorie. Clopotul din turn semnala începutul adunărilor din centrul Pieței și a primit numele de ,,clopotul judecății”.
De ani de zile această bijuterie zace în degradare, însă valoarea ei de neprețuit va fi pusă în lumina reflectoarelor printr-un proiect european de restaurare, deja în curs de implementare, pe care Primăria Turda l-a scris în anul 2016 și care a primit finanțare, contractul fiind semnat în anul 2020.
Aici va fi înființat un centru de cultură inedit, deschis tuturor turdenilor și turiștilor care ne vor călca pragul.
„Vă prezentăm niște imagini de la momentul actual, ca să ne aducem aminte în viitor de unde am plecat. Pentru că ne pasă și pentru că avem grijă de orașul nostru”, a scris primarul Cristian Octavian Matei pe pagina de Facebook.

Related Articles

Citește articolul precedent:
Cluj Arena va găzdui Campionatul European de Atletism U20 din 2023!

Cluj Arena, stadionul emblemă al Clujului și al întregii Transilvanii, a fost desemnat oficial  de către European Athletics drept gazdă...

Închide