inTurda.ro

AHC Potaissa Turda – Steaua București 29-24. Horațiu Gal: Știam că va fi un meci dificil, ne bucurăm că am câștigat cele trei puncte

noiembrie 15
09:25 2021

Vicecampioana AHC Potaissa Turda a învins-o pe CSA Steaua Bucureşti cu scorul de 29-24(15-10), duminică, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 10-a a Ligii Naţionale de handbal masculin.

Pentru Turda au marcat: Ghiță (5), Pop (5), A.Ghivil (4), Dragas (3), Talas (3), Szoke (2), Thalmaier (2), Cîntec (2), Pințoiu (2), Dumitriu (1)

Știam că va fi un meci dificil, am intrat destul de greu în partidă. Prin minutul 8 sau 9 am reușit să închidem toate culoarele, să blocăm pe faza defensivă. Atunci am și dat goluri ușoare pe contraatac. Am început repriza a doua destul de slab, cu trei ratări consecutive de pe semicerc. Îmi felicit băieții fiindcă și-au revenit, s-au mobilizat, în apărare au făcut un joc foarte bun, cu Șelaru care ne-a ajutat în momentele dificile. Ne bucurăm că am câștigat cele trei puncte.”, a transmis la finalul jocului Horațiu GAL, antrenorul principal al AHC Potaissa Turda.