inTurda.ro

Matei Cristian: Am toată încrederea că prin susținerea acordată, dar și prin proiectele de dezvoltare a infrastructurii sportive din oraș, atât fotbalul cât și alte sporturi vor cunoaște noi dimensiuni

Matei Cristian: Am toată încrederea că prin susținerea acordată, dar și prin proiectele de dezvoltare a infrastructurii sportive din oraș, atât fotbalul cât și alte sporturi vor cunoaște noi dimensiuni

Matei Cristian: Am toată încrederea că prin susținerea acordată, dar și prin proiectele de dezvoltare a infrastructurii sportive din oraș, atât fotbalul cât și alte sporturi vor cunoaște noi dimensiuni
noiembrie 15
08:50 2021

Pe 12 noiembrie 1961, divizionara secundă Arieșul Turda reușea una dintre minunile fotbalului autohton, cucerind Cupa României, după 2-1 în finala cu Rapid! Până atunci, doar Metalul Reșița mai izbutise ca din „B” să ia Cupa, în ’54. Iar după aceea, o performanță similară au bifat Chimia Rm. Vâlcea (’73) și Rapid (’75).

➡️Pe 12 noiembrie 1961, divizionara secundă Arieșul Turda reușea una dintre minunile fotbalului autohton, cucerind Cupa României, după 2-1 în finala cu Rapid.

Se împlinesc 60 de ani de la câștigarea Cupei României de echipa noastră de fotbal Sticla Arieșul Turda.⚽🏆
M-am bucurat enorm să-l revăd cu această ocazie pe domnul profesor Ioan Onacă, unul dintre artizanii acestei victorii și cetățean de onoare al orașului nostru. De asemenea, am avut plăcerea de a fi alături de jucători din generația 1981 care la acea vreme au fost aproape de o nouă calificare în finală.
Toti acesti jucători destoinici vor rămâne un exemplu pentru actuala generație, dar și pentru viitorii fotbaliști turdeni.
Rezultatele excelente se obțin întotdeauna prin multă muncă, perseverență și voință!
Am toată încrederea că prin susținerea acordată, dar și prin proiectele de dezvoltare a infrastructurii sportive din oraș, atât fotbalul cât și alte sporturi vor cunoaște noi dimensiuni.”, a transmis edilul municipiului Turda, Cristian Matei.

Share

Related Articles

Citește articolul precedent:
VIDEO: Incendiu pe strada Gheorghe Barițiu din Turda

Un incendiu a izbucnit în jurul orei 17:30 la o casa de locuit de pe strada Gheorghe Bariuțiu din municipiul...

Închide