Ministrul Apărării: România nu va reveni în nici un caz la stagiul militar obligatoriu!




Ministrul Apărării, Vasile Dîncu, a declarat că România nu va reveni „în niciun caz” la stagiul militar obligatoriu, lucru pe care nu-l poate susţine din punct de vedere economic şi nu este practic.
Ministrul Apărării exclude posibilitatea ca în România să se revină la stagiul militar obligatoriu: „În niciun caz nu se va reveni la stagiul militar obligatoriu. Nu este nici practic. Astăzi se merge pe armate profesioniste. Mi se pare că o parte – şi nu este propagandă, avem chiar informaţii oficiale – cea mai importantă parte a trupelor ruse care s-au împiedicat în Ucraina sunt formate din tineri fără pregătire militară. Sunt noi, au venit acum şi nu reprezintă un avantaj pentru armata rusă în acest moment”.










