inTurda.ro

Turda a primit titlul de „Comunitate sustenabilă”, European Energy Award, în prezența Ambasadorului Elveției în România

 Breaking News

Turda a primit titlul de „Comunitate sustenabilă”, European Energy Award, în prezența Ambasadorului Elveției în România

Turda a primit titlul de „Comunitate sustenabilă”, European Energy Award, în prezența Ambasadorului Elveției în România
iulie 07
20:06 2022
Turda a primit titlul de ”Comunitate sustenabilă”, European Energy Award.
Turda este a treia municipalitate din Transilvania care primește acest titlu, alături de Alba Iulia și Cluj Napoca, iar la nivel național este a 5-a municipalitate declarată comunitate sustenabilă confirmând eforturile actualei administrații pentru o dezvoltare și un turism durabil.
Distincția europeană de Comunitate sustenabilă a fost oferită de Excelența Sa Arthur Mattli, Ambasador al Confederației Elvețiene în România și Green Building Council, cărora le mulțumim pentru susținerea oferită.

Certificarea obținută astăzi de municipiul Turda atestă încă o dată faptul că demersurile întreprinse de actuala administrație pentru a dezvolta Turda sustenabil, inteligent și competitiv sunt apreciate inclusiv peste hotare. Pentru a marca această distincție, în proximitatea Salinei a fost amplasat și un nou totem, cu un indicator adițional care atestă orașul nostru ca fiind comunitate sustenabilă.
Prezența Excelenței Sale Arthur Mattli, Ambasador al Confederației Elvețiene, în orașul nostru a fost o adevărată onoare, iar discuțiile purtate au fost pe marginea proiectelor prin care schimbăm modelele de mobilitate urbană la nivelul municipiului nostru, dar și posibilitatea unor noi proiecte verzi care ar putea fi cuprinse în Programul de Cooperare Elvețiano-Român.
Primarul Muncipiului Turda,
Cristian Octavian Matei

Related Articles

Citește articolul precedent:
Primaria Campia Turzii: Se asfaltează strada spre cartierul LUT ❗

📢Se asfaltează strada spre cartierul LUT ❗📢 🚸Suntem entuziasmați să anunțăm asfaltarea celei de-a patra arteră majoră de circulație din...

Închide